Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans öğrencisi Gizem Nur Ataç ile “Yerel Demokrasi Bağlamında Kadınların Yönetime Katılımı ve Temsili: Bartın Örneği” konulu yüksek lisansı için röportaj gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans öğrencisi Gizem Nur Ataç’ın sorularını yanıtladı. “Yerel Demokrasi Bağlamında Kadınların Yönetime Katılımı ve Temsili: Bartın Örneği” konusunda Ataç’ın sorularını yanıtlayan Başkan Akın, kadının siyasetteki önemine değindi. Röportaj sonrası değerlendirmelerde bulunan Akın, şu ifadeleri kullandı; “Demokrasinin temeli kabul edilen yerel yönetimler, yöre halkına en yakın hizmet birimidir. Siyasal hayata katılımın en kolay ve ilk adımı olan yerel yönetimler bu anlamda büyük önem taşıyor. Halkın sorunlarını doğrudan çözecek olan yerel yönetimlerdir. Bu nedenle kadınların da yerel siyasette olması onların sorunlarının çözümü noktasında önem arz etmektedir.

“Tartışılıp Konuşulması Gereken Bir Konu”

Siyasi karar almada kadınların etkin olması yerel siyasetin daha demokratik bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır. Tabii yerelde kadın temsilinin sağlanması ulusal düzeyde kadın temsili sorununa da çözüm bulacaktır. Bu konu çok önemli. Tartışılıp, konuşulması gereken bir konu. Bartın Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerimizin de dikkatini çekmiş. Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans öğrencisi Gizem Nur Ataç bu konu ile ilgili benimle röportaj gerçekleştirdi. Böylesine önemli bir konunun araştırılıp, lisans öğrencilerimiz tarafından değerlendirilmesi de bir o kadar anlamlı.  Ben kendisine teşekkür ediyorum. Eğitim hayatında başarılar diliyorum.”