Tüm birimleriyle mücadele veren Bartın Belediyesi gece gündüz demeden şehrin dört bir yanını COVİD-19 virüs salgınına karşı dezenfekte etmeye devam ediyor.

Ülkemizde de görünen tehlikeye karşı insanların ortak kullanım alanları başta olmak üzere birçok noktada Bartın Belediyesi’ne bağlı ekipler çalışma gerçekleştiriyor.

Yol Yıkama Ekipleri Tüm Mahallelerde

Virüsün ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren şehrin tüm yol ve kaldırımlarında dezenfektan maddelerle yıkama çalışması başlatan Bartın Belediyesi, çalışmalarını Aladağ, Cumhuriyet, Tuna, Kemerköprü ve Kırtepe Mahallelerinde 95 site ve apartman çevresinde sürdürdü. Mahallelerde araç yolları ve kaldırımlar dezenfektan maddelerle yıkanarak dezenfekte edildi.

Çöp Konteynerleri Dezenfekte Ediliyor

Bartın Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri mahallelerde bulunan çöp konteynerlerini dezenfekte aracı ile yıkayarak temizliyor. Son olarak Sanayi Sitesi’nde bulunan çöp konteynerlerini dezenfekte eden ekipler, hasar gören çöp konteynerlerinin de bakım ve onarımını gerçekleştirdi. Çöp konteynerleri dezenfekte çalışmaları programlı olarak tüm mahallelerde devam ediyor. Ayrıca Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri Sanayi Sitesi’nde bulunan 743 dükkânında dezenfektesini gerçekleştirdi.

Araçlara Günlük Dezenfekte

Bartın Belediyesi kurmuş olduğu Araç Dezenfeksiyon İstasyonunda M ve H Plakalı tüm minibüsler, ticari taksiler ve kamu kurumlarına ait araçlar ile sağlık çalışanlarının sivil araçlarını da dezenfekte etmeye devam ediyor. İlk olarak 9 Mart 2020 tarihinde 53 Özel Halk Otobüsü ile 18 İnkumu Özel Halk Otobüsü dezenfekte edilmesi ile başlayan çalışma kapsamında bugüne kadar M ve H Plakalı minibüsler, ticari taksiler, kamu kurumlarına ait araçlar, sağlık çalışanlarının sivil araçları ve basın mensuplarının araçları ile birlikte 5146 kez dezenfekte edildi. Araç Dezenfekte İstasyonu Hafta içi 08.30-20.00 Pazar Günleri ise 08.30-18.00 saatlerinde hizmet veriyor.

Zabıta Ekiplerinden Sıkı Denetim

Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Kapalı Pazaryeri, Galla Pazarı ve çevresindeki esnaflara, semt pazarlarında satış yapan ve buralara alışverişe gelen maskesiz vatandaşlara maske dağıttı. Ayrıca gün içerisinde kent merkezinde bulunan marketlere alışveriş için gelen ama maskesi olmayan vatandaşlara zabıta ekipleri maske vermeye devam ediyor. Başkan Akın konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “İlimizde bulunan marketlerde İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kararlarının uygulanmasında aksaklığa meydan verilmemesi için zabıta ekiplerimiz tarafından denetim yapılarak, vatandaşlarımıza sosyal mesafe kuralları ve zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması ve bu süreçte uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirmeler de bulunuyor” dedi. Bartın Belediyesi tarafından Galla Pazarı, Kapalı Pazaryeri, Semt Pazarları ve esnaflara olmak üzere 10 bin adet maske dağıtımı gerçekleştirildi.

Sağlınız Bizim İçin Önemli

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın”, Bartın Belediyesi olarak oluşturduğumuz ekiplerimiz ile titizlikle üzerinde durduğumuz tedbir çalışmalarımız devam ediyor. Dünyada çok büyük bir alana yayılan ve ülkemizde de büyük tehdit oluşturan Covid19 virüsüne karşı panik yapmadan tedbir alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı hassasiyeti vatandaşlarımızdan da bekliyoruz. Kent merkezimizde bulunan billboardlarımıza vatandaşlarımızın önemli ihtiyaç hali olmadıkça evden çıkmamaları konusunda gerekli uyarı afişlerimizi astık. Belediye hoparlörlerimizden düzenli olarak uyarı anonslarımızı yapıyor, dezenfekte ve temizlik çalışmalarımızı her gün düzenli olarak gerçekleştiriyoruz Bu süreçte halkımızdan mecbur kalmadıkları sürece evlerinden çıkmamalarını, çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın ise sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelerini ayrıca resmi kanallardan yapılan uyarıları dikkate almalarını rica ediyoruz. Sağlığınız bizim için önemli” dedi.