Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, her geçen gün büyüyen, büyüyerek hızla gelişen kentin turizminin geliştirilmesine yönelik projelerinin yeni çalışma dönemimde de devam edeceğini vurguladı. Akın, Bartın’ı müzeler şehri yapacaklarını, müzelerin şehrin gelişimine önemli katkı sağladığını söyledi.

Belediye Başkanı Akın, kente yeni müzeler kazandırılması yönünde uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini ifade ederken, 31 Mart Yerel Seçimlerinde halkın teveccüh göstermesi neticesinde 4 yeni müzeyi Bartın’a kazandıracaklarını, Bartın’ı müzeler şehir yapmakta kararalı olduklarının altını çizdi.

“Kültür ve Sanat Şehri Olan Bartın’ımıza Bu Projeleri Kazandırmak İstiyoruz”

Projeler hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Akın,” Bartın Kent Müzesi açıldığı ilk günden bugüne gerek yerli gerekse de yabancı turistler ve halkımız tarafından büyük beğeni kazandı. Kentimizin kimliğini ortaya koyan, ciddi anlamda büyük zenginliklere sahip güzel şehrimizin tanıtımına katkı sağlayan, yeni nesillere yaşadığı yeri tanıma fırsatı sunan çok başarılı ve ödül alan bir proje oldu. Müzeyi yıl boyunca 90 bini aşkın yerli, yabancı, okul ve gruplar ziyaret etti. Bartın Belediyesi olarak Batı Karadeniz’in incisi güzel Bartın’ımıza diğer tüm çalışmalarımız gibi köklü bir hizmet bırakmış olmanın gururunu taşıyoruz. Bartın Belediyesi olarak kültürümüze, tarihimize değer vermek durumundayız. Bu anlayışla önümüzde ki dönem için 4 yeni müze projesi hazırladık.  Bunlar Su Müzesi,  Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi, Oyuncak Müzesi ve Resim ve Sanat Müzesi şeklinde olacak. Halkımız teveccüh gösterirse kültür ve sanat şehri olan Bartın’ımıza bu projeleri kazandırmak istiyoruz” dedi.

Su Müzesi

Bartın’ı müzeler şehri yapmaya kararlı olan Cemal Akın, bir yılda 90 bin kişinin ziyaret ettiği Kent Müzesi’nin ardından, dünyada örneğine az rastlanan bir Su Müzesi’nin Bartın’a kazandırılması ile ilgili proje hazırladı. 4 yeni müze projesinden bir tanesi olan Su Müzesi’ni Karaçay Mevkii’nde hayata geçirmek istediklerini belirten Başkan Cemal Akın, teknolojik tasarımla suyun tüm işlevinin ve hayatımız için öneminin sergileneceği müze, ülke içinden ve dışından araştırmacılara da bilgi kaynağı oluşturacak dedi.

Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi

Turgut Işık Caddesi’nde bulunan Belediyeye ait 4 katlı bina için proje hazırlatan Belediye Başkanı Cemal Akın, bu binada Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi’ni açacak. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin hatıralarının yaşatılacağı müzenin tasarım ve uygulama projeleri hazır.

Oyuncak Müzesi

Hürriyet Mahallesi’nde yapılacak Köy Park içinde Oyuncak Müzesi yer alacak. Müzede çocuklarımızın oyun kültürüne ve hayal dünyasına büyük katkı sağlayan oyuncakların geçmişten günümüze serüveni anlatılacak.

Resim ve Sanat Müzesi

Asma Caddesi’nde tarihi Bartın Evi’nin tamamının Belediye mülkiyetine alınıp Resim ve Sanat Müzesi yapılması çalışması başlatıldı. Bu proje ile Bartın’da; yıkılmakta olan bir Bartın Evi restore edilmiş, resim ve sanat eserlerinin sergileneceği bir müzeye kavuşulmuş olunacak.