Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 50+1 projelerinin içerisinde yer alan, Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk olacak olan Bartın Belediyesi Konservatuarı ile ilgili bilgiler verdi.

Akın, sanattan ödün veren toplum, sağlıklı toplum olamaz diyerek hayatla eğitimi birleştiren belediyecilik anlayışı ile hizmet verdiklerini vurguladı. Projenin eski hava lokalinin olduğu alana yapılacağını, belediye bünyesinde çalışmalarına devam eden sanat eğitimlerinin akademik düzeyde sürdürmek amacıyla konservatuvar yapılacağını söyledi. Başkan Akın, 180 kişilik etkinlik salonu, sanat atölyeleri, kafeterya ve bağlı birimleriyle konservatuvarın kültür ve sanat şehri Bartın’a çok yakışacağını ifade etti.

“Sanattan Ödün Veren Toplum Sağlıklı Bir Toplum Olamaz”

Belediye Başkanı Cemal Akın yeni dönem projeleri içerisinde yer alan, bölgede ilk olma özelliğine sahip, Bartın Belediyesi Konservatuarı ile ilgili yaptığı açıklamasında,  Bartın Belediyesi bünyesinde konservatuar projesinin yer alması, sanata verilen önemine ilişkin anlayışın göstergesi olduğunu vurguladı. Sanattan ödün veren toplumun sağlıklı bir toplum olamayacağını vurgulayan Başkan Akın, en değerli yatırımın, sanat ve sanatçıya, toplumun eğitimine yönelik yapılan harcamalar olduğunu belirtti. Akın, “ Öğrencilerine yaratıcı ve entelektüel eğitim deneyimi sunacak olan Bartın Belediyesi Konservatuvarında akademik eğitimle, sanat, bilgi ve algılarıyla topluma ışık tutacak öğrenciler yetiştirecek. Sosyal belediyecilik yanımızla, her yaş gurubundan vatandaşlarımıza yönelik sanat atölyelerini bir çatı altında toplayarak, üretken belediyecilik anlayışımızı koruyacağız.  Bartın Belediyesi olarak sanata, kültüre, bilime, teknolojiye, matematiğe, spora, pozitif bilimlere önem veriyoruz. Çok sayıda vatandaşlarımızın istifade ettiği sanat atölyelerimizde, müzik, tiyatro, halk dansları, resim, çini, naht, ahşap maket yapımı, kaligrafi, bilim eğitimi, robotik kodlama, ebru sanatı gibi birçok sanat dalında eğitimler zaten veriliyor. Konservatuvar çatısı altında kültür ve sanatla iç içe olan insanlar, dünyaya ve hayata daha geniş pencereden bakarak, insanları derinden tanır,  olayları daha iyi yorumlar ve hayatı farklı bakış açılarıyla zenginleştirir diye düşünüyorum” dedi.

“Amacımız Nitelikli ve Yeterli Eğitim Sunmak”

Belediye Başkanı Cemal Akın, “Allah nasip eder, siz değerli vatandaşlarımız da teveccüh buyurursa yeni dönemi kapsayan 50+1 projelerimizden bir tanesi olan Bartın Belediyesi Konservatuvarını hizmete sunarak, kültür şehri Bartın’da sanat eğitimi konusunda bir ilki daha şehrimize kazandırmak istiyoruz. Bölgemizde ilk olarak Bartın Belediyesi tarafından yapılacak olan konservatuvarda, Müzik, opera, bale, tiyatro, halk dansları gibi sanatları koruma, yayma, bu alanlardaki geleneksel birikimi, evrensel düzeye taşıma, nitelikli ve yeterli eğitimi vermeyi amaçlıyoruz. Bartın Belediyesi Konservatuvarı, ilgili oldukları sanat dalında yetenekli ve bilgi sahibi, yaşam boyu öğrenmeye ve değişime açık, kendini yenileyen, hem takım hem de bireysel çalışmalarda başarılı, katılımcı ve aktif, disiplinli, sabırlı ve istikrarlı, kendini motive edebilen öğrencilerine yaratıcı bir eğitim deneyimi sunacak” dedi.