Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 2019 yılını değerlendirdi. Akın, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün 2019 yılını kapsayan faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün 2019 yılını kapsayan çalışma ve faaliyetlerini değerlendirdiği açıklamasında, Bartın Belediyesi’nin her yönüyle üretken bir belediye olduğunu ifade etti.  Başkan Akın, sosyal, kültürel, sanatsal değerlere sadık kalarak, gelenek ve görenekleri yaşatmak, vatandaşlarımızın serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri sanat, bilim eğitimi gibi birçok branşta eğitim veren Bartın Belediyesi Sanat Atölyelerini önemsediklerini vurguladı.

“Sanatın ve Sporun Gücüne İnanıyoruz”

Belediye Başkanı Cemal Akın, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışma programı dahilinde çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliklerle Bartın’ın tanıtımına katkı sunarak, etkinliklerin buluşturucu özelliğiyle de her yaş gurubundan vatandaşların faydalanmasına olanak sağlandığını söyledi. Akın, “ Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Halk Dansları, Tiyatro, Çini, Ebru, Resim, Engelsiz Ritim, Piyano, Tespih, Bando-Trampet, Camaltı Boyama, Kaligrafi, Robotik Kodlama, Maket Yapımı ve Naht, Yabancı Dil, Step-Aerobik, Güreş, Tenis, Basketbol ve Masa Tenisi spor branşları dahil olmak üzere 21 kursta toplam1.559 kursiyerimiz bulunuyor.  Sanatın yanı sıra sportif etkinliklere de büyük önem veriyoruz. Her zaman sanatın ve sporun gücüne inandık, inanıyoruz. Sanatın-sanatçının, sporun ve sporcunun destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda 2019 yılı içerisinde Amatör Spor Kulüplerimize 300.000,00.- TL. maddi destek sağladık.

“Kültürel ve Sanatsal Etkinlerimiz Buluşturdu”

2019 Yılını çok sayıda sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle geride bırakan Bartın Belediyesi, gerçekleştirilen organizasyonlarla göz doldurdu. Başkan Akın yaptığı değerlendirmede, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin buluşturucu özelliğiyle her yaş gurubundan vatandaşın organizasyonlarda bir araya geldiğini söyledi. Akın, “Geçtiğimiz yıl Kadınlar Matinesiyle Coşkun Sabah, Zekai Tunca, Ali Baran ve Arif Susam Bartın’lı bayanlara konser verdi. Çok sayıda vatandaşımızın bir araya geldiği, Bartın Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ve Türk Sanat Müziği Korosu Konserleri beğeni topladı. Yine yıl boyunca sanat atölyelerimizde eğitimlerini sürdüren kursiyerlerimizin Ebru-Camaltı- Kaligrafi-Tespih-Naht-Resim-Çini eserlerinin yer aldığı sergi açılışları sanatsever halkımızın katılımıyla gerçekleştirildi. Bartın Belediyesi kandil ikramı geleneğimiz 2019 yılında da devam etti” dedi. Başkan Akın, “Milli Bayramlarımızda düzenlediğimiz organizasyonları halkımızın yoğun katılımıyla gerçekleştirdik. 15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 18 Mart Çanakkale Zaferi Etkinlikleri kapsamında BBŞT “Mavzerin Ardında” oyunu, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Lise Grubu “Leke” ve Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Üniversite Grubu “Yasak” ve “Hüznün Coşkusu”  isimli oyunlarıyla sahne aldılar. 25. Uluslararası Bartın Tiyatro Festivali ve Türkiye Tiyatrolar Buluşması İnkumu-2019 başarı ile tamamlarken, Bartın Belediyesi Halk Dansları Şöleni’nin 5.’ni düzenledik. Dini bayramlarımızda şehir merkezinde bulunan mezarlıklarımızda Yasin-i Şerif okumaları ve Ramazan ayı boyunca çeşitli etkinliklerimizi mahallelerimizde yaptık. Bartın Belediyesi Resim ve Sanat Müzesi Çalıştayı birbirinden değerli ressamlarımızın katılımıyla 4. kez düzenlendi” dedi.

Bartın Belediyesi 2019 yılında,  Bartın Kent Müzesi 1. Yıldönümü Etkinlikleri, İnsanları Tanıma Semineri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri, Bartın Belediye Başkanlığı Kort Tenisi Turnuvası, 5.İnkumu Kum Zambağı Festivali, Avrupa Hareketlilik Haftası Etkinlikleri, Bartın Belediyesi 23. Kitap Fuarı, 22. Hasan Bayrı Şiir Yarışması,  Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri, Toplu Sünnet Şöleni, 20. El Emeği Göz Nuru El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı’nın yanı sıra geleneksel hale getirilen Bartın Kent Müzesi Tarih ve Kültür Sohbetleri’ni sürdürdü ve Bartın Belediyesi Engelsiz Sanat Evi Açılışı’nı gerçekleştirdi. 23. Emitt Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı’na stantla katılım sağlayan Bartın Belediyesi ilin tanıtımı ve turizme büyük katkı sundu.

“Sosyal Faaliyetler Yüz Güldürdü”

Bartın Belediyesi 2019 yılında, 1367 kişiye giyim, 132 kişiye eşya, 41 kişiye adak eti, 64 kişiye kurban eti, 767 kişiye yakacak odun, 2.213 kişiye kuru gıda, aşevinden 1630 kişiye Ramazan ayı boyunca sıcak yemek, 9 kişiye hasta bezi, 4 kişiye tekerlekli sandalye, 3 kişiye hasta yatağı, 14 kişiye ev temizliği ve kişisel bakım yardımı yaparak vatandaşlarla hayatı paylaştı. Üniversitede okuyan 312 öğrencinin ev taşınma işlemi için ücretsiz araç tahsis edildi. Yine sosyal yardımlar kapsamında 25 çocuğun sünneti yaptırıldı, 100 öğrenciye okul kıyafeti, 100 öğrenciye kırtasiye seti yardımı yapan Bartın Belediyesi yüz güldürmeye devam edecek.