Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan “İnkumu’na Mavi Bayrak” projesi çerçevesinde İnkumu tatil beldesinde incelemelerde bulundu.

Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, beraberinde ARGE Başkanı Aykut Oktay Ulu, ARGE Başkan Yardımcısı Ercüment Özçelik ve daire müdürleri ile birlikte Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan “İnkumu’na Mavi Bayrak” projesi çerçevesinde İnkumu tatil beldesinde inceleme yaptı. Proje ile ilgili detayları alanda değerlendiren Başkan Yardımcısı Demirkoparanoğlu ve beraberindeki heyet, yapılacak olan çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Mavi Bayrak Plaj Kriterleri Değerlendirildi

Yapılan incelemenin ardından Belediye Başkanı Cemal Akın ile değerlendirme toplantısı gerçekleştiren Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu ve beraberindeki heyet, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Mavi Bayrak plaj kriterleri üzerinde değerlendirme yaptı.  Toplantı sonrası proje ile ilgili açıklama yapan Başkan Akın, şu ifadeleri kullandı; “Bartın Belediyesi olarak, Bartın tarihinin en büyük hibeli projesini gerçekleştirmiştik. Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı Tesisi ile Bartın Irmağı’nı kanalizasyon atıklarından kurtardık. Kanalizasyon ve arıtma tesisimiz son teknolojiyle faaliyeti sürdürmekte, karadan denize ulaşan her türlü kirli akıntı ve denizden kıyıya vuran kirlilikleri engellemektedir. İnkumu’na Mavi Bayrak alınabilmesi için en büyük kriter de buydu. Bunu gerçekleştirdik.

Deniz Suyu Temizliği İnkumu’nda ‘A’ Seviyesinde Çıkıyor

Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı Tesisimiz ile deniz suyu temizliğimizi sağlamış olduk. Tabii deniz suyu analizi yapılıyor. Suyun temizliğine bakıldığında analiz sonuçları İnkumu’nda ‘A’ seviyesinde çıkıyor. Bunu yaptığımız çalışmalarla başardık. Bu çalışmamızın yanı sıra plajımızda fiziki anlamda yapmamız gerekenler vardı. Kumsalda yapılması gereken çalışmaları yerine getirdik. Projemizle ilgili son durumu gerçekleştirdiğimiz toplantıda değerlendirdik. Mavi Bayrak plaj kriterleri çerçevesinde plajımızda istenilen tüm kriterleri yerine getireceğiz. İnkumu artık bizim Mavi Bayraklı sahilimiz olacak.

Kısa sürede ilgili yerlere başvurumuzu yapacağız

Sahilimizin Mavi Bayrak olması çok önemli. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolü, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj anlamına gelen Mavi Bayrak’ı İnkumu’na aldığımız zaman turizmde daha da artış olacaktır. Kıyıların korunması, çevre bilincinin gelişmesinde ve turizm pazarlanmasında Mavi Bayrak Programının önemli bir yeri bulunuyor. Vatandaşlar, gidecekleri plajı seçerken araştırmalar yapıyor. Araştırılan özelliklerin başında mavi bayraklı plajlar içinde olup olmadığı geliyor.  Bu kapsamda kentimizin sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerini turizm ve çevre sektörlerinin bir araya gelmesine olanak sağlayan Mavi Bayrak projesi ile ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimizi gerçekleştirmek için gerekli kriterleri değerlendirdik. İnşallah Mavi Bayrak için istenilen tüm kriterleri yerine getirip, başvurumuzu yapacağız. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”