Göreve geldiği tarihten itibaren vatandaşların belediye gelmesini beklemeden çeşitli ziyaretlerde bulunarak vatandaşlarla buluşan Başkan Cemal Akın’ın Gölbucağı Mahallesi’nde Güney Sitesi sakinleri ile bir araya geldi.

Site sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği ziyarette Bakan Cemal Akın’a Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, Belediye Meclis Üyesi Adayları Nuran Akmaz ve Murat Kaya eşlik etti.

Programda konuşma yapan Başkan Cemal Akın,” Bartın Belediye Başkanlığı görevine geldiğimizde şehrimizin muhtelif sorunlarını önümüze koyduk. Bu sorunların en önemlilerden bir tanesi hava kirliliğiydi. Sağlığın her şeyden önce geldiğini bilerek hava kirliliği ile mücadele etmek için çalışma başlattık. Konu ile ilgili birim müdürlerimizle yaptığımız görüşmelerde kent merkezinde yapılacak olan doğalgaz çalışmasının yol ve kaldırımlarımızda bırakacağı hasarın onarımı büyük bir yük olarak görülse de, hiç düşünmeden bu yükün altına girmeye karar verdik. 2010 yılı Aralık ayı Belediye meclisimizde alınan karar ile Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından doğalgaz dağıtım ihalesi gerçekleştirildi. Kısa zamanda tamamlanan çalışmalar neticesinde şehrimize doğalgaz verilmeye başlandı. Bugün itibariyle 26 bini aşkın vatandaşımız bu hizmet yararlanırken ilimizde hava kirliliği büyük oranda azaldı. Bartın Belediyesi olarak bu kararı almasaydık yıllık ortalama 100 bin ton kömür dumanı solumak zorunda kalacaktık. Doğalgaz çalışmalarının ardından başlattığımız üst yapı çalışmalarımızda 400 kilometreyi geçen asfalt, 600 kilometreden fazla kaldırım yaptık. Bu çalışmanın yanı sıra Çayır Köyü’nde bulmuş olduğumuz suyu 11 km taşıyarak ilimize kazandırdık.  İlimize en az 50 yıl hizmet verecek bu çalışmalar sosyal projelerimize ağırlık vermeye başladık. Göreve geldiğimizde bayanların gidemeyeceği karanlık nokta bırakmayacağımızın sözünü vermiştik.  Yalı Sevgi Parkı, Ebu Derda Türbesi Restorasyonu, Bartın Belediyesi 140. Yıl Parkı, Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı, Gazhane Kültür Parkı, Karaçay Piknik Alanı gibi bir sosyal donatıyı içinde barındıran her yaş gurubunun güzel vakit geçirebileceği alanlar oluşturduk.   Halkımızın teveccüh etmesi durumunda bu çalışmalarımıza yenilerini eklemek istiyoruz. Bu projelerimizden Bir tanesi Toki Mevkii’nde 113 bin metrekare alanda hayata geçirmek istediğimiz KöyPark Projemiz olacak. İçerisinde macera parkı, piknik alanları, hobi bahçeleri, kümes hayvanları, köy kahvesi, yerel ürün pazarları, seyir kulesi, değirmeni, kamp alanları ve göleti olacak. Ayrıca bu projemizin içinde bir de oyuncak müzesi yapacağız. KöyParkı ziyarete gelen bir vatandaşımız burada çok güzel bir gün geçirebilecek. KöyPark Proje Alanı ile Gazhane Kültür Parkı’nın bulunduğu alan arasına Gökyüzünden Geziyorum adını verdiğimiz teleferik hattı projemizi uygulamak istiyoruz. Bunlar sadece projelerimizden birkaç tanesi.  Hazırlamış olduğumuz 50+1 proje ile halkımıza layık olduğu hizmetleri vermeye devam etmek istiyoruz. Geçmiş 2 dönemin tecrübe birikimi ile  ilimizin güzelliklerine güzellikler katmak amacındayız.  Katılımınız için teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum“  dedi.

Başkan Cemal Akın, konuşmasının ardından site sakinlerinin taleplerini dinledi.