Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan E-Belediye, Ücretsiz Wi-Fi ve Güneş Enerjili Şarj İstasyonları Projesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, özellikle ücretsiz internet uygulaması çocuklardan tam not aldı.

Bartın Belediyesi, sosyal belediyecilik ve üretken belediyecilik anlayışı ile projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.  Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın öncülüğünde insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen E-Belediye, Ücretsiz Wi-Fi ve Güneş Enerjili Şarj İstasyonları Projesi vatandaşların yoğun ilgisini çekti. Özellikle ücretsiz internet uygulaması gençlerden tam not aldı. Aynı anda onlarca telefonun bağlandığı Wi-Fi sisteminde herhangi bir yavaşlama olmaması ve kopma yaşanmaması vatandaşlardan takdir topladı. Başkan Akın’a bu çalışmalardan dolayı teşekkür eden gençler, Başkan Akın’ın Hükümet Caddesi’nde de ücretsiz internet hizmeti olacağının müjdesini vermesinin ardından büyük sevinç yaşadı.

2 Noktada Ücretsiz İnternet Hizmeti Veriyoruz

Öğrencilerin uzaktan eğitim gördüğü şu günlerden ücretsiz internet hizmetinin daha da büyük önem kazandığını belirten Belediye Başkanı Cemal Akın, şu ifadeleri kullandı; “Şehir merkezinde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alan ve parklarda ücretsiz kablosuz internet (Wi-Fi) hizmetinin ilkini Gazhane Kültür Parkı’nda gerçekleştirdik. İkincisini de Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Durağında başlattık. Ücretsiz Wi-Fi hizmetinden sınırsız sayıda kullanıcı bağlanarak 250 metre alanda faydalanabiliyor. Faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, kullanıcı bilgilerini girerek kayıt oluşturduktan sonra kişisel şifreleri ile istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Şehrimize gelen yabancı turistlerimiz için İngilizce dil seçeneği ile ücretsiz internete için kayıt işlemi yapılabiliyor. 3 ay boyunca Halk Otobüsleri Durağında 4 bini aşkın ve yine Gazhane Parkı’nda ise 700’ü aşkın vatandaşımız bu hizmetimizden faydalandı.

Uzaktan Eğitim Gören Öğrenciler İçin Önemli Hizmet

Öğrencilerimizin uzaktan eğitim gördüğü şu günlerde bu hizmetimiz daha da önem kazandı. Öğrenci kardeşlerimiz Yaşam Merkezlerimizden ve Wi-Fi hizmeti verdiğimiz Gazhane Kültür Parkı’ndan ders gördükleri EBA sistemine donanım özellikleri uygun olan bilgisayar, tablet ve telefonlardan Wi-Fi hizmetimizi kullanarak girebilirler. Sosyal ve üretken belediyecilik anlayışı ile ücretsiz internet erişim noktalarını ihtiyaç halinde artırmayı planlıyoruz. Dijital dönüşüme ayak uydurmaya ve halkımıza bu yönde hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Aynı Anda 8 Telefon Şarj Edebiliyor

Belediye Başkanı Cemal Akın’ın Güneş Enerjili Şarj İstasyonları Projesine de vatandaşlar ilgi gösterdi. Vatandaşlara ücretsiz cep telefonu şarj imkanı sağlamak amacıyla Cumhuriyet Meydanı’na, Yalı mevkiindeki Emekliler Dinlenme Evi bahçesine ve Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi bahçesine şarj istasyonları kuruldu. Güneş enerjisi ile çalışan ve aynı anda 8 telefonu şarj edebilen şarjmatiklerden vatandaşlardan ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Vatandaşlarımız İçin Önem Teşkil Ediyor

Vatandaşların 3 ayrı noktaya konulan şarj istasyonlarında hiçbir ücret ödemeden telefonlarını şarj edebildiklerini belirten Başkan Akın; “3 noktada cep telefonu şarj istasyonu bulunuyor. Bir tanesi Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi, bir tanesi Cumhuriyet Meydanı, bir tanesi de Emekliler Dinlenme Evi bahçesinde yer alıyor. Yapılan bu hizmet ile vatandaşlarımız kendi şarj cihazlarını kullanarak noktalarımızdan telefonlarının enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmekteler. Şarj noktamızda aynı anda 8 cep telefonu şarj edilmektedir. Akıllı telefonların yaygınlaştığı günümüzde bu hizmetimiz de vatandaşlarımız için önem teşkil ediyor” dedi.

“E-Belediye” Hayatı Kolaylaştırıyor

Başkan Akın’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan ve büyük önem taşıyan “E-Belediye” projesi sayesinde de “www.bartinbelediyesi.com” adresinden vatandaşlara borç ödeme ve sorgulama, ruhsat işlemleri, nikah işlemleri, mezarlık bilgi sistemi gibi bir çok konuda hizmet veriliyor. Yine Bartın Belediyesi internet sitesinde ana sayfada bulunan “Mesajınız İçin” menüsünde yer alan “Başkana Mesaj“ bölümünden şikâyet, talep ve ihtiyaçlar Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın doğrudan kendisine iletiliyor. Sitede ayrıca her gün güncellenen haberler ve bilgilerle belediye ile ilgili çalışma ve duyurular yer alıyor. Bartın Belediyesi, mobilden de hem faturalarını ödeyebilme hem de su abonelik işlemlerini gerçekleştirme imkânı sunuyor. “www.bartinbelediyesi.com” adresine 2020 yılının dokuz aylık bölümünde 150 bini aşkın ziyaret olurken, 5 bin 463 kişi site üzerinden su borcu, çevre temizlik ve emlak vergisi gibi ödemelerini gerçekleştirdi.

Sanal Tur ve WEB TV İle İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor

“E-Belediye” hizmeti ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Akın; “Göreve geldiğimiz günden buyana çok önemli projelere imza attık. Park, yol, su veya kanalizasyon gibi belediye hizmetlerimizin yanı sıra dijital dönüşeme yönelik de hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Dijital dönüşüme ayak uydurabilme adına diğer 2 projemizin yanı sıra E-Belediye Projesini de gerçekleştirdik. Bu projemiz sayesinde “www.bartinbelediyesi.com” adresinden vatandaşlarımızın evlerinden ve işyerlerinden su faturası ve emlak vergisi gibi ödemelerini yapmalarını sağladık. Yine Sanal Tur ve WEB TV ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bir aksilik yaşanmazsa kısa sürede uygulamaya geçeceğiz” diye konuştu.