Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Olay Medya Facebook sayfasının canlı yayın konuğu oldu.

Nurdan Eroğlu’nun sunduğu programda Bartın Belediyesi çalışmalarını anlatan Başkan Cemal Akın ayrıca izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Yaklaşık bir buçuk saat süren programda Başkan Cemal Akın, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için hazırlamış oldukları 50+1 proje hakkında bilgiler verdi.

“Trafik Sorununu Çözmek İçin Çalışıyoruz”

Açıklamalarına ilimizde ki trafik sorunu konusu ile başlayan Başkan Cemal Akın, “ Halkımızın teveccühüyle geldiğimiz Belediye Başkanlığı görevimi 10 yıldır yürütüyorum.  Göreve başladığımız tarihten itibaren her halkın içinde olduk. Halkımızdan gelen talepler doğrultusunda projeler üreterek çalışmalarımızı sürdürdük. Göreve geldiğimizde ilimiz için büyük önem arz eden üç konu vardı. Bunlar hava kirliliği, ırmağımıza akan kanalizasyon sorunu ve kullanma suyunun yetersizliği ve bulanıklığı konularıydı. Büyük uğraşlar vererek bu sorunları çözdük. Şimdi ise ilimizde ki trafik sorununu çözmek için çalışıyoruz.   Bartın Belediyesi olarak 70 milyon metre kare alanda bir imar planı yaptık. Bu planı hazırlarken trafik sorununu da göz önüne aldık. Bildiğiniz gibi Bartın Irmağı ilimize üçe ayırmış durumda. Mevcut altı köprü ile buralardan geçiş yapıyoruz. Mevcut araç ve nüfus sayımız günümüz itibariyle yeterli gelmiyor. Yeni imar planımıza 15 yeni köprü koyduk. Bunların 4 tanesi yaya köprüsü olacak. 11 tane araç köprüsü. Bu köprüleri yapabilmek için yol ağları olması gerekiyor. Bunları hepsini planımıza işledik. Eğer bu köprüler yapılarsa ilimizde ki trafik sorunu ortadan kalkacaktır. “ dedi.

“Yılda 299 Kez Tahlil Ettirilen Suyumuz Son Derece Kaliteli”

Açıklamalarının devamında kullanma suyu ile ilgili yapılan Bartın Belediyesi çalışmalarını değerlendiren Başkan Cemal Akın, “İlk göreve başladığımızda yapmış olduğumuz çeşitli ziyaretlerde özellikle hanımefendiler suyun bulanıklığı ve yetersizliği ile ilgili sıkıntılarını dile getiriyorlardı.  5 yıl süren ve büyük uğraşlar vermiş olduğumuz çalışma ile Çayır Köyü’nde bulduğumuz suyu ilimize taşıdık. Yeni hattımız Bartın’a her gün 14 bin ton su sağlıyor. Yılda 299 kez tahlil ettirilen suyumuz son derece kaliteli. Ayrıca belediye olarak yılda 4 kez İstanbul 3 No’lu Sağlık Merkezi’nde siyanürüne de bakılmak üzere tahlil ettiriyoruz” dedi.

 “Cenaze Hizmetlerimizde Birçok Yenilik Yaptık”

Bartın Belediyesi’nin yapmış olduğu cenaze hizmetleri hakkında da izleyicilere bilgiler vern Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,” Bartın Belediyesi Cenaze Hizmetleri hakkında gelen soruları yanıtlayan Başkan Cemal Akın açıklamasında “Cenaze hizmetleri bizlerin en önemsediği konular arasındaydı.  İnsanların en zor anları yakınları kaybettiği anlardır. Bizlerde bu bilinçle cenaze hizmetlerimizde birçok yenilik yaptık. Bunlardan bir tanesi cenaze nâkili ile ilgili olan çalışmamızdı.  Bartın Belediyesi olarak Türkiye’nin her ilinden cenazeyi alıyoruz veya memleketine gönderiyoruz. Bu hizmetimizden de hiçbir ücret almıyoruz. Bu hizmeti başlattığımız günden itibaren 1 milyon kilometreden fazla yol yaparak 7 bin 500’ü aşkın cenaze taşıdık. Ayrıca cenaze evlerinde ihtiyaçları kadar tabure gönderiyor, pide, ayran, gül suyu gibi ikramlarda bulunuyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde Park ve Bahçeler Binamızın olduğu bölgede Gasilhane Projemizi gerçekleştirmek istiyoruz. İçinde 8 adet morgu olan 1 yıkama noktası olan ve cenaze sahiplerinin bekleyebileceği alanlardan oluşan bir Gasilhane’yi ilimize kazandırmak istiyoruz. Bu hizmetimizde diğer cenaze hizmetlerimiz gibi ücretsiz olacak. “ dedi.

Başkan Cemal Akın programında devamında izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.