Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, EYBEY Medya ve Yayımcılık bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Halk Gazetesi ve Bartın Pusula Gazetesi sayfalarından canlı olarak yayınlanan programa konuk oldu.

EYBEY Medya ve Yayımcılık Sahibi Mustafa Ahmet Oktay ve Bartın Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadık Tolga Akıner’in sunduğu programda Başkan Cemal Akın,  Bartın Belediyesi çalışmaları hakkında izleyicilere bilgiler verdi. 31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler için hazırlamış oldukları 50+1 proje hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Cemal Akın, ayrıca dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandırdı. Başkan Cemal Akın programda yaptığı konuşmada  “Son 10 yıldır Bartın’da Belediye Başkanı olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Allah nasip ettik yaptık, bizlere görev verildi yaptık ve layık olmaya çalıştık yine aynı şekilde hizmet etmeye ve Bartın’ımıza layık olmaya devam edeceğiz. Bizler her zaman doğru olanları anlattık ve doğru olanları yaptık. Siyasi hayatımızda insanlar arasında hiçbir zaman ayrım yapmadık. Bana gelenlere hiçbir zaman ‘nerelisin’, ‘adın ne’, ‘görüşün ne’ diye sormadık. Biz böyle bir yapıyla yetiştik ve biz bunların sıkıntılarını çok çektik. Ben belediye başkan adayı oldum, milletvekili adayı oldum kazanamadım ama yine hizmet yaptım. Asla küsmedim, ‘insanlara küsmek olmaz’ dedik ve çalışmaya, hizmet etmeye devam ettik. İnsanlarımız da bunu gördü, değerlendirdi ve 2 dönemdir de kendilerine hizmet edeyim diye Belediye Başkanlığı makamını nasip ettiler.” dedi.

“Sularımız 2015 yılından beri bulanık akmıyor” 

Başkan Akın, “Biz göreve geldiğimizde nüfus daha azken arıtma rahat yetebiliyordu. Ama nüfus attıkça arıtma ve su yetersiz kalmaya başladı. Su gerçekten büyük sıkıntıydı. Yağmur yağdığında bulanık akıyordu, ters yıkama vardı, su yeterli olmuyordu. Biz bunun sıkıntısını 5 yıl çektik, sonunda da Çayır Köyü’nde su bulduk. Bu suyu arıtması çok daha kolay oldu. Suyu getirdikten sonra Bartın’daki suyumuz da 2015 yılından beri asla bulanık akmıyor. Evlere ziyaretlere gittiğimizde kadınlarımız bize suların bulanık aktığıyla ilgili sitemde bulunurlardı. Ama artık bu şikayetleri almıyorum. Bizim suyumuz yıllık 299 sefer tahlil oluyor. Bunun ortalama 265 seferini Sağlık Müdürlüğü’ne bağlık Halk Sağlığı Müdürlüğü yapıyor. Bir de Türkiye’de sularda siyanür var mı bakılmıyor artık ama biz suyumuzda siyanür var mı diye de baktırıyoruz. Çünkü su çok önemli. İçilemeyen sudan yemek de yapılmaz, duş da alınmaz, yüzünüzü de yıkayamazsınız. Evlerden akan içilebilir suyumuz var. Kendi evimde de ben bu suyu içiyorum. Ilındır Göleti’yle 15 bin ton olan suyumuz 43 bin tona çıkacak ve şuanda bizim 25 sene su sıkıntımız yok. Ben Belediye olarak Bartın’ın en az 50 yılını düşünüyoruz. Tüm çalışmalarımızda bu böyledir. Biz günü birlik düşünen değil ileriyi düşünen insanlarız, milletimizin parasını çarçur etmeyiz. Yani herkes evinden suyunu rahatlıkla içebilir.” diye konuştu.

“5, 10, 15 bin tonluk depolar olacak”

Kayşak Suyu konusunda da bilgiler veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın  “Kavşak suyu Kaman Köyü’nden gelir ve Kaman Köyü’nün her tarafı kavşak suyudur, her evde kavşak suyu akar. Bizim de 175 çeşmemizden kavşak suyu akıyor. Biz göreve geldiğimizde yaz günleri 3 günde bir akardı. Sonra orada suyu hattan aldık. Orada depolar var, su süzüle süzüle geliyor, Ph yani kireç değeri sıfır, bir de yerden çıkanlar var onların da ph değeri 7-8 oldu. Sulara baktığınızda ph değeri 7,5-8’den aşağıya olan suları sattırmazlar. Biz bilmeden de olsa Ph değerini düzenledik. Çok su var. Rıza Bey zamanında orada bir gölet projesi yapılmış oraya ama DSİ vermemiş. Keşke verilseydi de bütün Bartın kavşak suyu içseydi. Çünkü orada gölet yapacak yer de kalmadı. Eskiden kavşak suyunun başında kavgalar olurdu, her çeşmenin başında bir vatandaş dururdu, oradan parayla satardı. Bartın nüfusu giderek büyüyor yeni yerleşim yerlerine kavşak suyu deposu yapıyoruz. 5, 10, 15 bin tonluk depolar olacak” dedi.

“60 milyon TL Bartın Belediyesi para harcadı”

Doğalgaz çalışmaları ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Başkan Cemal Akın “Bartın’da göreve geldiğimizde hava kirliliğinden şikayetçiydik. Bartın’a doğalgaz getirelim, şartları nelerdir diye arkadaşlarımıza araştırın dedim. Onlar da bana Belediye Meclis kararının alınması gerektiğini söylediler. ‘Belediye’de Meclis Kararı alıp Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) gönderip ihale edilmesi lazım, ihalede de bir firmanın bütün masrafları alması lazım. Firma ne kadar kazıyorsa sadece 40 cm’in parasını veriyor. Yolu metrelerce de kazıyorlar, kaldırımları paramparça ediyorlar. Yol ve kaldırımı da bizim yapmamız lazım, 40 cm’in parasını da firmadan aldıktan sonra geri kalanının yol katkı payı alarak yapılması lazım. Bunun için de 60 milyon para lazım.’ dediler. ‘Ben de bu işi yapalım.’ dedim. Yağmur yağınca çamur olur, güneş açınca toz olur gibi bütün dedikodulara katlanacağız dedim ve 2010 yılında 15 Belediye Meclis Üyesi’yle birlikte karar aldık, EPDK’ya gönderdik. 2011 yılında ihalesi oldu, ihaleyi de AKMERCAN firması aldı. Bütün masrafları alt yapıya giren firma yapıyor, ihaleyi yapan devlet, doğalgazı da devlet veriyor. Bartın’da bugün itibariyle 2-3 sokak haricinde doğalgaz çalışması bitti. 60 milyon TL Bartın Belediyesi para harcadı” dedi.

“Ben Bartın hayranıyım”

Yaptıkları projelerin yanında bazı sebeplerden ötürü hayata geçiremedikleri projeler de olduğunu ifade eden Başkan Akın, Bartın Belediyesi’nce bastırılan kitap üzerinden kendilerine yapılan eleştirilere de cevap vererek “Verdiğimiz sözler içerisinde yapamadıklarımızın mutlaka bir sebebi vardır. Mesela çok katlı otopark. İmar planı yetişmediği için yapamamıştık. 320 araçlık, asansörlü otopark yapacağız. Bugüne kadar ne söz verdiysek yaptık. Bunları da Bartın Belediyesi’nin bütçesiyle yapıyoruz. Ben Bartın hayranıyım. Bartın’ın bu güzelliği görülsün diye de teleferik projesi yapacağız. Yaptıklarımızı da Bartın Belediyesi olarak bastırdığımız kitabımızda anlatıyoruz. “ dedi.

 “Kentin önünü açmış oluyoruz”

İmar planıyla ilgili gelen soruları yanıtlayan  Başkan Akın, “Biz İmar Planını; ilk olarak trafik sorununu halletmek, Bartın’ı genişletmek, imara açmak, geleceği görmek, yeni, küçük ve orta ölçekli sanayi bölgesi oluşturarak iş sahaları açmak ve Bartın’ın dokuz bölgesindeki hisseli parsel sıkıntısını çözmek için yaptık. İmar Planları 1/25000 ve 1/100000’lik imar planlarına uygun olmak zorunda. Bizim İmar Komisyonu’muz var. 5 kişiden oluşan bu komisyonda da diğer siyasi partilere mensup Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımız var. Komisyondaki bu arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar. Sonra bu plan Meclis’e geldi ve bu plan Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi. Sonra itirazlar oldu. 70 milyon metrekare revize planı yaptık. 19 mahalle 22 tane mücavir alana bakıyoruz. Yaklaşık 2 bin 700 itiraz oldu. 21 kurum ve kuruluştan bu imar planı için görüş alındı. Ben hem teknik adamım hem de 10 yıldır Belediye Başkanıyım. Halk neyin ne olduğunu biliyor. Biz burada şehircilik yaptık. Bu planımızda trafiğimizi rahatlatacak köprüler de yer alıyor. Ben 50 yıllık planlardan bahsediyorum. Sadece yarınla ilgili şeyler söylemiyorum ve öyle de bir gayem zaten yok. Yıllar hep Bartın’da parsel üretilmiyor, yer üretilmiyor diyoruz. Bu imar planıyla bir kentin önünü açmış oluyoruz. Biz çalışıyoruz, Biz Bartın’ı ve insanımızı çok seviyoruz. Zaten huyum da böyle istesem de farklı davranamam zaten. Bartın huzurlu bir kent bu huzuru her anlamda siyasetten de bozmadan ki en zor dönemde bile bizim huzurumuz bozulmadı Bartın’da. Ben bugüne kadar kimseyi ayırt etmedim. Vatan hainleri hariç hepsi benim kardeşim. Hangi sosyal yapıdan hangi görüşten olursa olsun Bartın’da yaşayan herkes benim kardeşim. Bu yüzden bu seçimlerin de Bartın’da huzur ortamı içinde geçmesini istiyorum. Bartın’da hiçbir zaman huzursuzluk yaşanmasın istiyorum. Tüm kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte bunu tesis için çalışıyorum. İnşallah bundan sonra da bunu yapmaya devam edeceğim. Millet teveccüh eder Allah da nasip ederse hizmetten geri durmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.