Bartın Belediyesi ülkemizde ve dünya ülkelerinde son derece etkili olan koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı kararlı bir şekilde mücadelesini sürdürüyor.

Tüm birimleriyle mücadele devam eden Bartın Belediyesi mesai saati gözetmeksizin tedbir çalışmalarını sürdürüyor.

Yol yıkma çalışmaları aralıksız devam ediyor

Bartın Belediyesi COVID-19 salgın tehdidine karşı önlemler almaya devam ederek, kent genelinde temizlik ve dezenfekte çalışmalarına yoğun bir şekilde sürdürüyor. Birçok cadde ve sokakta yol yıkama çalışması gerçekleştiren ekipler çalışmalarına araç ve yaya trafiğinin tenha olduğu gece saatlerinde başlayıp gün boyunca devam ediyor. Periyodik aralıklara şehrin tüm cadde ve sokaklarını yıkayan ekipler çalışmalarını büyük titizlik içinde sürdürüyor.

11.392 araç dezenfekte edildi

Araç Dezenfeksiyon İstasyonunda  toplu taşıma araçları, Sağlık, Emniyet, Askeri Personel, PTT, Telekom çalışanlarının sivil araçları, Basın Mensupları, tüm muhtarlar, kamu kurumlarının resmi araçları ile fabrika ve benzeri kuruluşların personel servisleri, Elektrik Kurumu, Doğalgaz ve Belediye çalışanlarının sivil araçlarının dezenfektesi sağlayan Bartın Belediyesi 11 Mayıs tarihine kadar 11.392 aracın dezenfektesi sağladı.

Pazaryerinde sıkı önlem

Bartın Belediyesi Salı ve Cuma günleri halkın hizmetine açılan Galla Pazarı, semt pazarları ve Kapalı Pazaryeri’nde tedbirler almaya devam ediyor. Pazarlar alanlarını kurulmadan önce ve sonra dezenfektan maddelerle yıkayan Bartın Belediyesi pazarın kurulduğu günlerde ise tezgahlar arası mesafe, sosyal mesafe gibi konularda denetimler gerçekleştiriyor. Ayrıca belediye ekipleri pazara gelen vatandaşlara maske vererek uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

128.400 maske dağıtımında bulunuldu

COVİD-19 virüs salgınına karşı vatandaşların kendileri korumaları amacıyla maske desteği veren Bartın Belediyesi toplamda 128.400 maske dağıtımında bulundu.

837 konut sitesi ile apartman çevresi dezenfekte edildi

virüsü hastalığının bulaşma riskine karşı mahalle ve caddelerde dezenfekte çalışması gerçekleştiren Bartın Belediyesi toplu yaşamın olduğu site ve apartmanlarda Probel Mist Blower Makinesi ile dezenfekte çalışmaları gerçekleştirildi. Yapılan çalışma kapsamında 837 konut sitesi ile apartman çevresi Bartın Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından dezenfekte edildi.

47 farklı noktaya beslenme noktası

Covid – 19 Virüsü nedeniyle kapanan lokanta ve restoranlar ile birlikte insan yoğunluğunun azalması ile sokak hayvanlarının beslenme sorunu yaşamaması için Bartın Belediyesi tarafından 47 farklı noktaya beslenme noktaları oluşturuldu. Beslenme noktalarına 3.250 kg kedi, 3.900 kg köpek maması yerleştirilirken yine bu süreçte sokak hayvanlarımız için gönüllüler ve derneklere 2.200 kg mama desteği sağladı.

300 ton dezenfekte ilacı kullanıldı

300 personel ve 35 araç ve iş makinesi ile çalışmalarını sürdüren Bartın Belediyesi yapmış olduğu dezenfekte çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanlığı onaylı 300 ton dezenfekte ilacı kullandı.

743 işyeri dezenfekte edildi

Bartın Belediyesi tarafından yürütülen tedbir çalışmaları kapmasında 161 çocuk parkı, 181 yolcu bekleme durağı, 14 umumi tuvalet, 15 muhtarlık bürosu, 2 pazaryeri, 5 semt pazarı, 1 şehirler arası otobüs terminali, 1 liman sahası, belediyemize ait 6 hizmet binası, 179 kavşak suyu çeşmesi ve cami abdeshaneleri, 837 konut sitesi ile apartman çevreleri, 49 eczane, 22 Aile Sağlığı Merkezinde 43 Aile Hekimliği, 12 taksi durağı yazıhanesi, 11 minibüs durağı yazıhanesi ve Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan 743 işyeri dezenfekte edildi.