Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 4 Aralık Dünya Madenciler Gününde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi ve Genel Maden İş Sendikası’nı ziyaret etti.

Başkan Cemal Akın’a ziyaretlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik ve Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç eşlik etti.  İlk olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesinde, madenciler tarafından düzenlenen mevlid programına katılan Başkan Cemal Akın, programın ardından vardiya giren ve vardiyadan çıkan işçilerle selamlaşarak sohbet etti. Madencilere kazasız-belasız çalışma temennisinde bulunan Başkan Cemal Akın daha sonra Genel Maden İş Sendikası Amasra Şube Başkanlığını ziyaret etti. Burada Şube Başkanı Ertan Kaya ile bir süre sohbet eden Akın, sendika çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Allah’ım Madenci Kardeşlerimize Kazasız Belasız Çalışmayı Nasip Etsin

Ziyarette konuşma yapan Başkan Cemal Akın, “4 Aralık Dünya Madenciler Gününde Amasra’da madenci kardeşlerimizle birlikteyiz. Allah’ım madenci kardeşlerimize kazasız belasız çalışmayı nasip etsin.  Bölgemiz yeraltı kaynakları açısından çok önemli ve değerli bir bölge.  Yeraltında 600 milyon ton kömür olduğu biliniyor. Bizlerde bu yeraltı zenginliklerimiz yerüstüne çıksın, ülkemize katkıda bulunsun istiyoruz. Geçmiş zamanlarda Amasra Bölgemizde ki madenlerde 5 bin kişi çalışıyordu. Bugüne ise yeni işe başlayanlarla bu sayı 600-650 civarında. Bu durum bizlere üzüntü veriyor.  Çalışan sayısının artmasını ve yeraltı zenginliklerimizin yerüstüne çıkarılarak ülkemizin kalkınmasına fayda sağlamasını temenni ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yerin yüzlerce metre altında canı pahasına emek harcayarak bu ülkenin kalkınmasında önemli katkıları olan madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor, ekmek kavgası uğruna hayatını kaybeden maden şehitlerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum. Yüce Rabbimiz tüm madenci dostlarımıza kazasız-belasız çalışmak nasip eyler inşallah” dedi.