Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Yalı Bölgesi’nde çalışmaları devam eden Tarihi Yalı İskelesi Projesi ve sıcak asfalt ile yol düzenleme çalışmalarını inceledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç ve daire müdürlerinin hazır bulunduğu incelemede alanı gezen Başkan Cemal Akın yapılan çalışmaları inceleyerek daire müdürlerinden bilgiler aldı.

“tarihimizi ölümsüzleştirmek istiyoruz”

Yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın” Göreve geldiğimiz tarihten itibaren tarihimizi gün yüzüne çıkartmak amacıyla birçok çalışma yaptık.  Tarihi çeşmelerimizde yapmış olduğumuz restorasyon çalışmaları, Kent Tarihi Müzemiz, Hamam Restorasyonu, muhtelif alanlarda bulunan trafoların tarihi Bartın evleri gibi ahşap kaplama ile restore edilmesi,  ağda tatlısı satan adam, simit satan adam ve demirci heykelleri gibi şehrimizi simgeleyen heykellerin yerleştirilmesi gibi bir çok çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmaların hem şehrimizi güzelleştirdiği hem de turizm açısından büyük önem arz ettiği düşüncesindeyiz.  Şimdi ise bu çalışmalarımıza bir yenisini daha ekliyoruz.  Bartın tarihinde büyük öneme sahip olan Yalı İskelemizi restore ederek tarihimizi ölümsüzleştirmek istiyoruz. 2 bin 700 metrekarelik alan sahip proje alanımızda çalışmalarımız devam ediyor. İlimiz tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan Tarihi Yalı İskelemize 45 yıl aradan sonra 12 metrelik bir gemi indirdik. Ayrıca Osmanlı’ya çektirmeler yapan ilimizin çektirmelerin bu bölgeden mandalarla çekilip Bartın Çayı’na indirilişi gösteren anıt yaptırdık.  Çevre düzenlemeleri ve ışıklandırma ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda bu çalışmalarımızı tamamlayarak bir tarihi değerimizi daha gözler önüne sereceğiz. “ dedi.

“deforme oluşan yollarımızı tekrar yaparak yeniliyoruz”

Yalı Mevkii’nde devam eden yol düzenleme çalışması ile ilgili de bilgiler veren Akın,” Bartın Belediyesi olarak kent merkezimizde binlerce kilometre yol, binlerce metrekare kaldırım yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Zaman içerisinde çeşitli sebeplerle deforme oluşan yollarımızı tekrar yaparak yeniliyoruz. Gazhane Caddesi’nde başlattığımız sıcak asfalt yol çalışmamızı kısa zamanda tamamlayarak hizmete vereceğiz. “ dedi.