Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,  Bartın’la Alakalı Sosyal Medya Sahibi Serkan Girgin ile Covid-19 salgını tehlikesine karşı Bartın Belediyesinin aldığı önleyici tedbirler hakkında röportaj gerçekleştirdi.

Makam odasında gerçekleşen röportajda Bartın Belediyesi tarafından Covid-19 salgını tehlikesine karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Cemal Akın, Bartın’la Alakalı Sosyal Medya Sahibi Serkan Girgin’in sorularını yanıtladı.

“160 ton dezenfekte madde kullandık”

Bartın’da yapılan tedbir ve önem amaçlı çalışmalar hakkında bilgiler veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “ Bartın Valimiz Sinan Güner’in başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bartın Valiliği başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bartın Belediyesi olarak 9 Mart itibariyle tüm önlem ve tedbir amaçlı çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarımızda da 300 personelimiz görev almakta olup 30 iş makinası yardımıyla 24 saat esasına göre çalışıyoruz. 9 Mart-6 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar kapsamında 160 ton dezenfekte madde kullandık. Kullanılan tüm dezenfektanlar Sağlık Bakanlığı patentlidir. 161 çocuk parkı,181 yolcu bekleme durağı,14 umumi tuvalet, 15 muhtarlık bürosu, 2 pazaryeri, 5 semt pazarı, Şehirler Arası Otobüs Terminali, Liman sahası,  belediyeye ait 6 hizmet binası, 173 Kavşak Suyu çeşmesi ve etrafı, cami abdesthaneleri, 279 site içi, 39 eczane, 12 taksi durağı yazıhanesi, 11 minibüs durağı yazıhanesi ve Aile Sağlığı Merkezi dezenfekte edildi ve edilmeye devam ediyor.  Bunun yanı sıra Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri, M ve H Plakalı minibüsler, resmi kurumların araçları, ticari taksiler ve sağlık çalışanlarının sivil araçlarını Araç Dezenfeksiyon İstasyonumuzda dezenfekte ediyoruz. 249 işyerinde evrak ve hijyen denetimi gerçekleştirdi. Ayrıca alınan kararları da işyerlerinde tebliğ ediyoruz.  Pazaryerimize ve semt pazarlarımıza her Salı ve Cuma günü maske dağıtımında bulunuyoruz. Hem pazar esnafına, hem pazara gelen vatandaşlarımıza hem de pazaryerleri çevresinde ki esnaflarımıza maske veriyoruz. Bu çalışmalarının yanı sıra 12 ayrı noktaya dezenfaktan stantları yerleştirdik. Fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizi taşıyan araçlarında dezenfektesini sağladık. Sağlamaya da devam ediyoruz. Bartın’da 5 bin adet çöp konteyneri var. Bu çöp konteynerini ve çevrelerini tek tek yıkadık ve dezenfektesini sağladık. Ekiplerimiz belirlenen program dahilinde çalışmalarına devam ediyorlar. Sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlarımız için her gün 45-50 kg. civarında kedi yine 45-50 civarında da köpek maması desteği sağlıyoruz. Bu çalışmalarımıza her gün düzenli olarak devam ediyoruz” dedi.

“Suyun kesilmeme kararını veren ilk belediyeyiz”

Devam eden Bartın Belediyesi çalışmaları hakkında da bilgiler veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,” Türkiye’de suyun kesilmeme kararını veren ilk belediyeyiz. Bu süreçte halkımızın zarar görmemesini arzu ediyoruz. Hijyenin çok önemli bir hale geldiği bugünlerde halkımıza bu yönde destek olmak istedik ve böyle bir uygulama gerçekleştirdik. Biryandan tedbir ve önem amaçlı çalışmalarımızı sürdürürken bir yandan da belediye çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şuanda bazı bölgelerde asfalt çalışmaları gerçekleşiyoruz. Vatandaşlarımızın oluşabilecek tozlanmadan etkinleşmemeleri için yol çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Elmalık mevkiinde ki park alanımızda ki çalışmalarımızı tamamladık.  Bu sürecin bitmesi ile halkımızın istifadesine sunacağız. Emekliler Evi projemizin çalışmaları devam ediyor. Gasilhane Projemizin çalışmalarını sürdürüyoruz. İhale aşamasına geldi. Wifi çalışmamız hayata geçti. Güneş Enerjili Şarj İstasyonu projemizi 6-7 noktaya yerleştirdik. Kültür gezileri, İlkokul ve Orta Öğretim öğrencilerine Etüt Merkezi gibi projelerimiz devam ederken durdurmak zorunda kaldık.  Geleneksel Türk Sporları ve Geleneksel Çocuk Oyunları Merkezi Projemizi devam ettirmek istiyoruz. Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi projemizin ihalesine çıkma aşamasındayız. Bartın Lisesinin bahçesinde olan bir yeri Milli Emlak’tan alıyoruz. Burayı en eski haline kavuşturmak istiyoruz. Burayı da eğitim müzesi yapacağız. Buranın altından geçen bir tünel var. Burayı da açıp kültür turizmimize kazandırmak istiyoruz.  COVİD-19 ile mücadelemize devam ederken bir yandan da çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.  “ dedi.

“Halkımız bizler için çok değerli”

Konuşmasının sonunda vatandaşlardan sabırlı olmalarını isteyen Akın,” İl Hıfzıssıhha kurulunun almış olduğu kararlara uymamız gerekiyor. Sağlık çok önemli. Halkımız bizler için çok değerli.  Güzel günler çok yakın. Sabırlı olalım.  Bizler her zaman halkımızın emrindeyiz” dedi.