Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Başkan Yardımcıları Ahmet Kömeç ve Hasan Arınan, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can ve Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu ile birlikte Türkiye Belediyeler Birliği’nin “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi ve Sergisi”ne katıldı.

Ankara’da düzenlenen Türkiye Belediyeler Birliği’nin “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi ve Sergisi”ne, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti. Yeni teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar vasıtasıyla sınırlı kaynakları etkin kullanarak gelecekteki problem ve ihtiyaçlara çözümler üreten, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, insan hayatına değer katan ve yaşam kalitesini iyileştiren şehirler olarak planlanan Akıllı Şehirler ’de Belediye hizmetlerinin daha az maliyetle daha verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayan akıllı teknolojiler, belediyelerin vatandaşa daha etkin hizmet sunmalarına imkân tanınması, çevre, ulaşım, yönetim, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılması alanlarına hakkında bilgiler verildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,” Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ile 31 ülkeden 110 yabancı katılımcının da yer aldığı, İl, İlçe ve Belde Belediyelerin yoğun katılımıyla gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Hızla büyüyen kentler doğal kaynakların ve enerjinin azalmasına sebebiyet veriyor. Akıllı teknolojilerle donatılan şehirler kaynaklarını daha ekonomik, planlı ve sürdürülebilir kullanarak insan hayatına değer katarak, yaşam kalitesini iyileştiriyor. Bu nedenle de insanlar daha konforlu, temiz, katılımcı, sağlıklı ve güvenilir bir yaşama erişebiliyorlar. Belediyelerimiz ulaşım, trafik, içme suyu, aydınlatma ve elektronik ödeme gibi belediye hizmetlerinde akıllı dijital teknolojileri kullanarak şehirlerin yönetimini ve vatandaşın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ülkemizdeki 1389 belediyeyi tek çatı altında bir araya getirerek belediyeciliğin geliştirilmesi için faaliyet yürüten Türkiye Belediyeler Birliği, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi vesilesiyle akıllı şehir teknoloji uygulamalarının yaygınlaştırılmasını ve belediyelerde hizmet sunum standartlarının üst seviyeye yükseltilmesini amaçlıyor.” dedi.