Bartın’ın 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliğe karşı Bartın Belediyesince açılan davanın bilirkişi heyeti incelemesi Bartın Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Taner Çetin, Erol Demirkoparanoğlu, ilgili daire müdürleri ve teknik personel tarafından takip edildi.

Çevre düzeni planında Amasra Tarlaağzı köyünün turizm bölgesinden çıkarılarak, ağır sanayi bölgesi ilan edilmesinin ardından yapılan itirazlar üzerine mahkeme ve bilirkişi heyeti alanda inceleme yaptı. Jandarma refakatinde gelen bilirkişi heyetinin şirkete girişleri sırasında pankartlar açan platform üyeleri alkışla ve ıslıklarla termik santrali protesto etti.

Bartın Platformu adına yapılan açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 yılında çevre düzeni planında santral kurulması için turizm bölgesi olan Tarlaağazı köyünü ağır sanayi bölgesine çevrildiğini belirtilerek, “Amasra’da yıllardır sürdürdüğümüz termiksiz yaşam mücadelesini daha gecen hafta Danıştay’ın verdiği ÇED iptal kararıyla büyük bir zafere dönüştürmüştük. Böylece haklılığımızı, Amasra’da termik santral yapmanın yanlış bir tercih olduğunu herkes görmüş oldu. Fakat termiksiz yaşam mücadelemiz henüz bitmedi. Cevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları hukuksuz olduğu Danıştay’ca da kabul edilen ÇED olumlu kararına dayanarak 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında turizm, balıkçılık ve orman alanı olarak ayrılmış Tarlaağzı-Gömü ve yakın çevresini termik santral yapılmak üzere sanayi alanına çevirmişlerdi. 2016 yılında bir dava da bu hukuksuz değişikliğe karşı açmıştık. Şimdi ODTÜ’den gelen bilirkişi ve mahkeme heyeti alanda inceleme yapacak. Burası sanayi bölgesi mi yoksa turizm bölgesi mi diye, ben inanıyorum ki Danıştay’ın bizim lehimize verdiği olumlu karar gibi plan değişikliği de mahkeme tarafından iptal edilecek. Biz termik santrale her şartta karşıyız. Amasra’ya termik santral kurdurmayacağız. Haklıyız kazanacağız.” denildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,” Bartın’ın 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliğe karşı açtığımız davanın bilirkişi heyeti incelemesini Başkan Yardımcılarım, daire müdürlerim ve teknik personelimizden oluşan bir ekip ile takip ettik. Halkımızla birlikte kararlılıkla çekinmeden, korkmadan mücadele vermeye devam ediyoruz. “ dedi.