Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, ölçü ver tartı aletlerinin periyodik muayene ile damgalarının yapılması için beyanname verme süresinin 28 Şubat’ta son bulacağı duyurarak, işletme sahipleri uyardı.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, esnafın kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin kontrol ve muayenesi için bildirim verilmesi, 3516 sayılı ölçüler ve ayarlar kanuna göre ölçü ve tartı aletlerinin 2 yılda bir yapılan periyodik muayene ve damgalama işlemleri için bildirim verme işlemlerinin başladığını duyurdu. Ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ile damgalarının yapılması için beyanname verme süresinin 28 Şubat’ta sona erdiğini belirten Akın, esnafların mağdur olmamaları için 28 Şubat’a kadar Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Memurluğuna müracaat ederek, beyanname vermeleri gerekliğini söyledi.

“Bildirim Verme Süresi Başladı”

Süreçle ilgili detaylı bilgi veren Başkan Akın; “Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi için bildirim verilmesi 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre ölçü ve tartı aletlerinin iki yılda bir yapılan periyodik muayene ve damgalama işlemleri için bildirim verme süresi başladı. Damga yılı 2019 olan ölçü ve tartı aleti sahipleri bildirimlerini Belediyemiz Ölçü ve Ayar Memurluğundan 28 Şubat 2021 tarihine kadar ölçü ve tartı sahipleri tarafından alınacak ve doldurularak teslim edilecek. İş yerlerinde ve elinde ölçü ve tartı aleti bulunanların cezalı duruma düşmemeleri için 28 Şubat 2021 tarihine kadar bildirmeleri şart.  Esnaflarımızın herhangi bir cezai işlemle karşı karşıya kalmaması için duyuruda belirtilen hususları dikkate almaları gerekiyor” dedi.