Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 18-24 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Müzeler Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Akın, Mesajında, kültür varlıklarının tanıtılması ve eserlerin korunması gerektiğini vurguladı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü Müzeler Günü olarak kutlandığını, ülkemizde de 1982 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarıyla 18-24 Mayıs her yıl Müzeler Haftası Olarak ilan edildiğini vurgulayarak, haftanın verimli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Akın mesajında, “Müzecilik çalışmaları ülkemizde çok eski dönemlerde başlamıştır. Sanat, bilim, tarih ve kültür ile ilgili eserlerin halka gösterilmesi, tanıtılması için toplanıp sergilendiği müzeler, eski eser, belge, anıt ve kalıntılardan oluşmaktadır. Geçmiş yıllarda insanoğlunun inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi veren müzelerimiz, geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza, geleceğimize yön vermemizde yardımcı olurlar. Tarih boyunca birçok topluma yurt olan ülkemiz, tarihi zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çekmekte, ülkemize gelen turistlerin çoğunluğu müzelerimizi ziyaret etmektedirler.18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası süresince, ülkemizin tarih ve kültür varlıkları tanıtılırken, eski eserlerin korunmasının gereği anlatılır, milli kültür ve tarih bilgilerimiz zenginleştirilir. Müzelerimizin görevlerinden biri kültürel varlıkları korumak ise diğeri eğitimdir. Bu bilinçle yurdumuzun tarihi değerlerine eski eserleri koruyarak sahip çıkmalıyız. Bu onurlu bir yurttaşlık görevidir. 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“Ödüllü Müze Ücretsiz Gezilebilecek”

1885 yılında yapılmış ve 54 yıl belediye hizmet binası olarak hizmet vermiş tarihi binayı uzun uğraşlar sonunda Kent Müzesi olarak halkın hizmetine sunduklarını ifade eden Belediye Başkanı Cemal Akın, “ İlimizin tanıtımı açısından büyük önem arz eden Bartın Belediyesi Kent Müzesi, daha hizmete sunulmadan Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘Özendirme Yarışması’nda” ödül kazandı. Çok geçmeden yine birliğin tertip ettiği Müze Özendirme Yarışmasında Kent Müzeleri Kategorisinde ikinci ödülünü kazandı. Karadeniz’in inci konumundaki Bartın’ımıza kazandırdığımız Kent Müzesi gurur kaynaklarımız arasında yerini aldı. Ödüllü müzemizde, 4 bin yıllık geçmişse sahip Bartın’ın Milattan Önce 2 binde Kaşka’lardan başlayan ve günümüze gelen tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı Kent Müzesinde Bartın’ın 4 bin yıllık tarihini içeren kronolojik aks, endemik canlılar, coğrafik yapısı, ulaşım ve doğal afetler geçmişi tarihi zanaatçılar çarşısı, gemi yapımcılığı, ticari hayatı, madenciliği, tarihi Galla Pazarı, mimarisi, siyasi tarihi, eğitim ve basın-iletişim tarihi, sanat-edebiyat ve kültür hayatı, doğum-çocukluk-sünnet ve düğün gelenekleri, ev yaşamı, mutfak kültürü ve turizminin yanı sıra interaktif sözlü tarih çalışmaları Bartın Kent Müzesinde yer almaktadır” dedi.

Açıldığı günden bugüne 95.258 ziyaretçiyi ağırlayan Kent Müzesini 2019 yılında 6111 kişinin ziyaret ettiği bilgisini paylaşan Belediye Başkanı Cemal Akın,

“18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Müzeler Haftası’nın hayırlara vesile olması temennimi yineliyor,   Kent Müzesinin 18-19 Mayıs tarihlerinde ücretsiz ziyaret edilebileceğini ve tüm halkımızın, bu ödüllü müzemizi mutlaka ziyaret etmelerini arzu ediyorum” dedi.