Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması üzerine Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya katılarak, Bartın Belediyesi’nin çalışmaları ve ilimizin tanıtım stratejisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Balık, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Varnalı ve Bartın Kent Müzesi Sorumlusu Arkeolog Erhan Ertosun ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması üzerine Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

İlimizin Tarihi ve Turizmine Yönelik Yapılan Çalışmaları Anlattı

İlimiz turizmi için önemli olan bu toplantıda Asya Pasifik Koordinatörü Özgür Aytürk, Kültür ve Turizm Uzmanı Asuman Enli, TGA Bölgeler Türkiye Sorumlusu Şebnem Tuna ve Bölge Tanıtım Uzmanı Furkan Terzi tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın ilimizle ilgili yaptığı çalışmalar ve ilimizin tanıtım stratejisi değerlendirildi. Toplantıda ilimizin tarihi ve turizmine yönelik Bartın Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi veren Akın, ilimize gelen ziyaretçi sayısını artırmak, nitelikli hale getirmek, Bartın’ın ve ülkemizin dünya çapında olumlu algısını güçlendirmek ve turizmin 12 aya yayılmasını sağlamak amacıyla yürütülmesi gereken çalışmalarla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Kültür ve Turizm Olmazsa Olmazımız

Akın, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Gelişen teknolojiyle paralel olarak hızla hayatımıza giren yapay zeka ve robotlar, bazı konularda merak ve tedirginliğe sebep oluyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de yapay zekaya geçiyor. Ancak önemli bir işsizlik sorunu yaşanacağı ifade ediliyor. Fabrikalarda bin kişi çalışıyorsa belki 100 belki de 50 kişiye düşecek. Peki bu noktada ne yapılmalı?  Tarım ve hizmet sektörüne ağırlık verilmelidir. Kültür ve turizm olmazsa olmazımız. Bunu yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor. Bilim adamlarımız bunları sağlayamadığımız takdirde büyük bir işsizliğin olacağını ifade ediyorlar.  Buna karşı alternatif sektörler değerlendirilmeli.

“Bartın’ın Tarihini Ortaya Çıkartabilmek İçin Önemli Projeler Ortaya Koyuyoruz”

Bu kapsamda bugün yapılan toplantının önemi çok büyük. Toplantımızın bu noktada hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bartın küçük bir il gözükmesine rağmen değerleri oldukça fazla olan bir ilimiz. Burada önemli olan bu değerleri ortaya çıkartabilmek. Biz göreve geldiğimiz günden buyana Bartın’ın tarihini ortaya çıkartabilmek için önemli projeler ortaya koyuyoruz. Üzerinde nakliye yapılabilen çok güzel bir ırmağımız var. Bu anlamda ülkemizde üzerinde taşımacılık yapılabilen tek ırmak diyebiliriz. Her yerde susuzluk var. Ancak şu anda ırmakta su var. İlimizin önemli bir değeri. Irmak rekreasyonunu bir an önce sağlamamız lazım. Güzelcehisarda 80 milyon yıllık bir lav sütunlarından bahsediliyor. O lav sütunlarının görünmesi için denizden gidilmesi gerekiyor. Bartın’a gelen turist kent merkezinden işte bahsettiğim ırmak yoluyla Güzelcehisar’a gidebilecek. İlimize gelen misafirlerimiz denizden doğru lav sütunlarını görebilmeliler. Önemli sahillere sahibiz. Bartın Belediyesi olarak İnkumu’na mavi bayrak alıyoruz. İnşallah beşinci ayda almış olacağız. Tüm bu güzelliklerin yanı sıra dağ turizmine, av turizmine ve kültür turizmine de sahibiz. İlimizde tüm güzellikler mevcut.

Her Zaman Olduğu Gibi Destek Veremeye Devam Edeceğiz

İller için gastronomi de çok önemli. 6 tane yemeğimizi tescil ettirdik. Yine birçok yemeğimizle ilgili de başvurumuzu yapacağız. Muhteşem yemeklerimiz ve tatlılarımız var. Demek istediğim çok sayıda değere sahibiz. Batı Karadeniz denildiğinde fiziken ayrılmış ama ruhen ayrılmamış illerimiz var. Karabük, Zonguldak ve Bartın turizm anlamında birlikte hareket etmelidir. Birlikte hareket etmezsek olmaz. Bu yüzden uzun vade de çalışılması gerekiyor. Biz Bartın Belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa yapıyoruz. Bu konuda Kültür Bakanlığımıza da önemli işler düşüyor. Bu kapsamda bugün yapılan toplantı önemli.

Pilot İller Arasına Alınması Büyük Bir Avantaj

Şehrimizin ajans tarafından İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması kapsamında pilot iller arasına alınması büyük bir avantajdır. Bunu il olarak iyi değerlendirmeliyiz. Biz Bartın Belediyesi olarak şehrimizin kültürü ve tarihini ortaya çıkarmaya yönelik çok önemli projeler hayata geçirdik.  Bu projelerimizin yanı sıra ajansın özellikle üzerinde durduğu tanıtım hususunda da üzerimize düşeni yapıyoruz. Bakanlığımız ve ilimizde ki tüm paydaş kurumlarımızla birlikte yapılacak olan çalışmalara her zaman olduğu gibi destek vermeye devam edeceğiz.”