Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, kent merkezinde esnaf ziyaretinde bulunarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni yayınlanan genelge ile ilgili bilgiler verdi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Özel Halk Otobüsleri Durağı çevresinde ve Davut Fırıncıoğlu Caddesi’nde faaliyette bulunan esnafları ziyaret ederek, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ek genelge ile ilgili bilgi verdi. Başkan Akın, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “İçişleri Bakanlığımız 81 il Valiliğine yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili ek genelge gönderdi. Genelgede hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının önümüzdeki hafta içi yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacağı hatırlatıldı. Genelgede, salgınla mücadelede başta sağlık çalışanları olmak üzere, tüm kesimlerin büyük fedakarlıklar yaptığı, tüm bu gayret ve fedakarlıkları boşa düşürecek ve halk sağlığını tehlikeye atabilecek yılbaşı partilerinin toplum nezdinde kabul edilebilir bir durum olamadığına dikkat çekildi.

Eksiksiz Şekilde Yerine Getirilecek

Toplum sağlığının korunmasının her şeyden önce geldiği, milletimizin her ferdinin fedakarlık yaptığı ve bu fedakarlıklar sayesinde salgının seyrinde ciddi düşüşün sağlandığı bu süreçte; salgınla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı partilerinin yapılmaması tercih değil zorunluluktur. Bu amaçla yılbaşı akşamında başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca tam mesai yapılarak, Kovid-19 salgınıyla mücadelede alınan diğer önlemlerle birlikte, konaklama tesisleri ve kiralık villa benzeri yerler de dahil olmak üzere hiçbir mekanda yılbaşı partisi/kutlama organizasyonu yapılmamasına yönelik gerekli planlama, koordinasyon ve denetim faaliyetleri ilgili kurumlarca eksiksiz şekilde yerine getirilecek. Bakanlığın talimatı üzerine 24 saat esasına göre çalışılarak, denetimler sıklaştırılacak. İl ve ilçelerde alınan tedbirlerin eksiksiz uygulanmasının sağlanmasına yönelik vali/kaymakamlar, kolluk kuvvetleri, 112 Acil Çağrı Merkezleri, zabıta teşkilatı başta olmak üzere tam mesai yapılarak,  herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek.

Tedbir Kurallarını Hep Birlikte Uygulayalım

İlgili birimler tarafından alınan önlemlere aykırılık teşkil ettiği tespit edilen eylem ve davranışlar ile durumlara sebebiyet verenlere ilgili mevzuatı doğrultusunda gerekli idari işlemler yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli işlemler de ilgili kurumlarca başlatılacak. 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21.00’den başlayarak 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında açıklanan tedbir kurallarını hep birlikte uygulayalım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım.”