Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Dijital TV’de Ahmet Oktay’la Enine Boyuna programının canlı yayın konuğu oldu.

Programda Bartın Belediyesi tarafından COVİD-19 virüs salgınına karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

Açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Bakanlıklar ve İl Pandemi Kurulu ile İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kararları doğrultusunda koronavirüsle mücadeleye devam ettiklerini belirten Başkan Akın, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen COVİD-19 virüs salgınına karşı Bartın Belediyesi seferberlik ilan etti. Tüm birimleriyle mücadele veren ekiplerimiz gece gündüz demeden şehrin dört bir yanını dezenfekte etmeye devam ediyor. Belediyemizin tüm ekipleri, ülkemizde de görünen tehlikeye karşı insanların ortak kullanım alanları başta olmak üzere birçok noktada çalışma gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Halkın yoğun olarak kullandığı tüm noktalarda önlemlerini artıran Bartın Belediyesi 161 çocuk parkı,181 yolcu bekleme durağı,14 umumi tuvalet, 15 muhtarlık bürosu, 2 pazaryeri, 5 semt pazarı, Şehirler Arası Otobüs Terminali, Liman sahası,  belediyeye ait 6 hizmet binası, 173 Kavşak Suyu çeşmesi ve etrafı, cami abdesthaneleri, 279 site içi, 39 eczane, 12 taksi durağı yazıhanesi, 11 minibüs durağı yazıhanesi ve Aile Sağlığı Merkezini dezenfekte ettik. Çalışmalar belirlenen program dahilinde devam ediyor.

 Şehrin bir çok noktasında dezenfekte çalışması gerçekleştirdik

Şehrin bir çok noktasında dezenfekte çalışması gerçekleştirdik. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri Sanayi Sitesi’ndeki 743 işyerini dezenfekte ederken İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ise Sanayi Sitesi yollarını dezenfektan maddelerle yıkadı. Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla olağanüstü önlemler alarak şehrin birçok noktasında tedbir amaçlı çalışmalar yürüten Bartın Belediyesi bünyesinde kurmuş olduğumuz Araç Dezenfeksiyon İstasyonunda M ve H Plakalı tüm minibüsler, ticari taksiler, kamu kurumlarına ait araçlar ile sağlık çalışanlarının araçlarını dezenfekte etmeye devam ediyoruz. Hafta içi 08.00-20.00 Pazar Günleri ise 08.00-18.00 arasında hizmet veren Araç Dezenfeksiyon İstasyonunda bugüne kadar 5 bin kez den fazla araç dezenfektesi sağlandı.

12 noktaya el dezenfektanları yerleştirildi

Bartın Belediyesi tarafından yürütülen tedbir ve önlem çalışmaları kapsamında belediye hizmet binalarının içinde olduğu 12 farklı noktaya el dezenfektanları yerleştirildi.

5 bin adet çöp konteyneri ve çevresi periyodik aralıklarla dezenfekte ediliyor

Bartın Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri çöp konteynerlerinde bakteri ve virüslere karşı Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfekten maddelerle önlem amaçlı dezenfektasyon çalışmaları yapıyor. İlimizde bulunan 5 bin adet çöp konteyneri ve çevresi periyodik aralıklarla dezenfekte ediliyor.

Vefa Sosyal Destek Grubu “3 araç ve 9 personel ile hizmet veriyor

İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin kararı ile Bartın Valiliği koordinesinde oluşturulan ve Bartın Belediyesi personellerinin de yer aldığı “Vefa Sosyal Destek Grubu” 112-155-156 destek hatlarını arayarak yardım talebinde bulunan 65 yaş üstü, 20 yaş altı ve kronik rahatsızlığı bulunanların isteklerini yerine getirmeye devam ediyor. Vefa Sosyal Destek Grubu ekibinde Bartın Belediyesi 3 araç ve 9 personel ile hizmet veriyor.

Çalışmalar 24 saat esasına göre devam ediyor

Virüsün ülkemizde ilk görüldüğü ilk günden itibaren tüm cadde ve sokakları dezenfektan maddeler ile yıkayan Bartın Belediyesi ekipleri çalışmalarını 24 saat esasına göre devam ediyor. 300 civarında sokak ve cadde yolu dezenfektanlı su ile dönüşümlü olarak yıkandı. Cadde ve sokaklarda havaya dezenfekte malzemesi sıkılarak ilaçlama yapıldı. Bu çalışma için 10 ton sıvı dezenfekte alındı.

 73 bin 500 maske dağıtımında bulunduk

Pazaryerinde ve marketlerde maske dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Akın, “Tüm dünya gibi ülkemizde zor bir süreçten geçiyor.  Bu süreci en az hasarla atlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Düzenli olarak yürütmüş olduğumuz dezenfekte çalışmalarının yanı sıra halkımızın yoğun olarak kullandığı alanlarda da çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızdan bir tanesi de maske dağıtımı çalışmamız. Halkımızın yoğun kullandığı alanlarda maskesi olmayan vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza maske dağıtımında bulunuyoruz. 36 gün içinde 61 bin 980 adet maskeyi esnaf ve vatandaşlarımıza, 11 bin 520 maskeyi ise personellerimize olmak üzere 73 bin 500 maske dağıtımında bulunduk. Bu maskelerin 65 bin 400’ü beledimizce alınırken, 8 bin 100 maske ise bağış yolu ile belediyemize ulaştırıldı. Bu süreçte halkımıza destek olan tüm bağışçılara teşekkür ediyorum. 65 yaşta üstü olup ya da kronik rahatsızlığı olup evlerinde maske bekleyen vatandaşlarımız da var. Onların evde çıkmaması gerekiyor, onları korumak adına böyle bir karar alındı. Biz de bu karara uymalarını istiyoruz” dedi.

4 ton 365 kilogram mama dağıtıldı

Covid – 19 Virüsü nedeniyle kapanan lokanta ve restoranlar ile birlikte insan yoğunluğunun azalması ile sokak hayvanlarının beslenme sorunu yaşamaması için Bartın Belediyesi tarafından 4 ton 365 kilogram mama dağıtıldığını belirten Başkan Akın, “Sokak hayvanlarımızı sadece bu süreçte değil, her dönem fazlasıyla düşünerek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyemizde sokak hayvanları için faaliyetlerini sürdüren ekiplerimiz tarafından ameliyat da dahil olmak üzere her türlü sağlık ihtiyacı ve beslenme ihtiyacını karşılıyorduk. Bu süreçte de sokakta yaşayan hayvanlarımızın beslenme sorunu yaşamamaları için mama dağıtım noktalarını ve mama oranlarını artırdık. Sokakta yaşayan ve bizlere ihtiyaç duyan dostlarımızı unutmuyoruz. Bu süreçte Belediyemizce son bir ayda 40 beslenme noktasına bin 245 kilogram kedi, bin 620 kilogram köpek maması konularak sokakta yaşayan hayvanların beslenme ihtiyaçları giderildi. Ayrıca Belediyemizce dernek ve gönüllülere bin 500 kilogram kedi ve köpek maması verildi.” diye konuştu.

Gerek mücadele gerekse alınan tedbirler bağlamında Bartın’ın birçok ile örnek olduğuna dikkati çeken Başkan Akın, komşu ilimiz Zonguldak’taki vaka sayısının fazla olmasındaki en büyük etkenin de termik santral olduğuna işaret etti.

Programın devamında devam eden Bartın Belediyesi projeleri hakkında bilgiler veren Başkan Cemal Akın M. Ahmet Oktay’a, Bartın Dijital TV. çalışanlarına ve programı izleyen tüm vatandaşlara teşekkür etti.