Göreve geldiği tarihten itibaren vatandaşların belediye gelmesini beklemeden çeşitli ziyaretlerde bulunarak vatandaşlarla buluşan Başkan Cemal Akın’ın son durağı Gecen Mahallesi’nde Beyaz Köy Sitesi oldu.

Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Taner Çetin ve Necmi Balık, Meclis Üyesi Adayları Nuran Akmaz, Sevil Soyak ve Egemen Kemik ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı İbrahim Ataman ile site sakinlerini ziyaret eden Başkan Cemal Akın site sakinlerinin talep ve önerilerini dinledi. Başkan Cemal Akın ziyaretinde ayrıca belediye çalışmaları ve 31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimler için hazırlamış olduğu 50 +1 projeler hakkında da bilgiler verdi.

Ziyarette konuşma yapan Başkan Cemal Akın, “ 10 yıldır Bartın Belediye Başkanı olarak Bartın Halkına hizmet veriyoruz.  Görev süremiz boyunca halkımıza uzun yıllar hizmet verecek projeleri hayata geçirdik. İlk göreve başladığım tarihte özellikle hanım efendiler hava kirliliği ve kullanma suyu konusunda sıkıntılarını dile getiriyorlardı. Bu sorunu çözmek için büyük sarf ettik. Çayır Köyün ’de bulmuş olduğumuz suyu ilimize kazandırdık ve bu sorunu çözmüş olduk.  Bir diğer sorun ise hava kirliliği konusu idi. Belediye Meclisimizin almış olduğu karara istinaden başlatılan doğalgaz dağıtım çalışması neticesinde 26 bini aşkın vatandaşımız bu hizmetten faydalanmaya başladı. Ortalama yıllık 100 bin ton kömürün yakıldığı ilimizde doğalgazın gelmesi ile hava kirliliği çok büyük ölçüde azaldı. Bir diğer önemli konu ise Bartın Irmağı’na akan kanalizasyon meselesi idi. Bartın’ın en büyük hibeli projesi ile Bartın Irmağı’nı her gün 40 bin ton kanalizasyondan kurtardık. Irmağımız eski temiz berrak günlerine kavuşmaya başladı. Bu çalışmalarla birlikte yeni sosyal alanların oluşması, belediyemize ait hizmet binalarının yenilenmesi, araç ve ekipman desteğinin genişletilmesi gibi bir çok çalışmayı hayata geçirdik. Bu çalışmalarımızın tamamı ilimize 50 yıl, 100 yıl hizmet edecek çalışmalar oldu. Allah bizlere devam etmeyi nasip ederse önümüzdeki dönem içinde 50+1 proje hazırladık. İlimizde ki turizmin gelişmesini istiyoruz. Bunun içinde 4 yeni müze projesi hazırladık. Bunlar Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi,  Oyuncak Müzesi, Su Müzesi ve Resim ve Sanat Müzesi olacak. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Binamızın bulunduğu 4 katlı binamızda Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi’ni yapacağız. Burada şehitlerimizle ilgili bilgiler yer alacak. Bir de Resim ve Sanat Müzesi yapacağız. Bu müzemizin Hamam Sokağında yer temini yapıldı.  Karaçay Piknik Alanımızın yan tarafında da Su Müzesi Projemizi hayata geçirmek istiyoruz.  Toki Mevkiinde 113 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirmek istediğimiz KöyPark Projemizin içine de Oyuncak Müzesi’ni yapmak istiyoruz.  Bartın bir kültür sanat şehri. İlimize ait değerleri ortaya çıkararak sergilemek istiyoruz. İlimizde ki turizmin gelişmesi için bu projelerin hayata geçmesi gerekiyor. Allah nasip eder, değerli halkımız teveccüh ederse önümüzdeki dönemde bu projeleri Bartın’a kazandıracağız. Geçmiş 2 dönemin tecrübe birikimi ile  ilimizin güzelliklerine güzellikler katmak amacındayız.  Katılımınız için teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum“  dedi.

Başkan Cemal Akın konuşmasının ardından site sakinleri ile bir süre sohbet ederek talep ve önerileri dinledi.