Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,  mahallelere gerçekleştirmiş olduğu ziyaretlerle 31 Mart Yerel Seçimleri için hazırlamış olduğu projeleri vatandaşlara anlatmaya devam ediyor.

Son olarak Ağdacı Mahallesi’ni ziyaret eden Başkan Cemal Akın mahalle sakinlerin büyük ilgisiyle karşıladı. Belediye Meclis Üyesi Adaylarının hazır bulunduğu ziyarette Akın, mahalle sakinleri ile tek tek selamlaşarak hal ve hatırlarını sordu.

Ziyarette konuşma yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,”    Hem 2009 hem de 2014 yıllarında halkımızın teveccühüyle geldiğimiz Bartın Belediye Başkanlığı görevini layıkıyla yerine getirmeye çalıştım.  Bizlerinden desteklerin esirgemeyen dostlarımıza layık olmadan gece gündüz demeden çalıştık.  Belediye Meclis Üyelerimizle ve mesai arkadaşlarımızla Bartın’a çok fazla değer kattığımıza inanıyorum.  10 yıllık görev süremizce su kesintilerine ve bulanıklığına son vermenin, doğalgazı getirerek hava kirliliğini bitirmenin, Bartın Irmağı’nı her gün akan 14 bin ton kanalizasyon atığından kurtarmanın, 123 park yapmanın, üst geçitler, yaşam merkezleri, kent müzesi, kültür parkları gibi birçok hizmeti ilimize kazandırmanın mutluluğu içiresindeyiz. Önümüzde ki dönem içinde ilimize büyük değerler katacak 50+1 projeler hazırladık. Altyapı ve üstyapı sorunlarını büyük ölçüde aştığımız güzel şehrimizde sosyal projelere ağırlık vermek istiyoruz. Bu projelerimizden bir tanesi Bartın Tarih Envanteri ve Kültür Haritası Projemiz. 5 yıldır Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin Encümen Üyeliğini yürütmekteyim. 5 yıllık görev sürecimde Karadeniz Kültür Yolu’na Bartın’ın dahil için büyük çaba sarf ettim. Nihayetinde Karadeniz Kültür Yolu’na Bartın Şehir içi Kültür Yolu oluşturulmasını da başardık. Ebu Derda Türbesi Restorasyonu ile başlayan çalışmalarımız kapmasında şehitlik düzenlemesi, tarihi çeşmelerimizin restorasyonu,  eski bahçe duvarlarının temizlenerek, doğal dokularına kavuşturulması çalışmaları, Su Terazisi restorasyonu, Şadırvanın ışıklandırılması, Kent Tarihi Müzesi Projesi, Hamam’ın dış cephe restorasyonu, heykel düzenlemelerimiz, Tarihi Bartın evlerinin yoğunlukta bulunduğu Kavaklı’da yapmış olduğumuz cadde düzenlemesi gibi birçok çalışma gerçekleştirdik.  Halkımızın teveccüh göstermesi durumunda önümüzde ki dönemde de 4 yeni müze projesini ilimize kazandırmak istiyoruz. Hamam Sokak’ta Resim ve Sanat Müzesi, Karaçay Mahallemizde Su Müzesi, Köypark Projemizi gerçekleştireceğimiz Hürriyet Mahallesi’nde Oyuncak Müzesi ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğümüzün bulunduğu binamızda da Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitler Müzesi projelerini yapmak istiyoruz.  Bu projelerimizin yanı sıra Aya Nikolas Kilisesi Dış Cephe Restorasyonu ve Santral Sokak Rekreasyon Projesi ile Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi Tadilat ve Tasarım Yenileme projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz.  Ebu Derda Türbesi ile Orduyeri Fatih Sultan Mehmet Heykeli arasında tarihi ve kültürel çalışmaları içine alan bir Kültür Yolunu ilimize kazandırmak istiyoruz.  Bartın Şehir içi Kültür Yolu’nun oluşturulması Bartın Turizmine büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Allah nasip eder halkımız teveccüh gösterirse Önümüzde ki dönemde bu projemizi de hayata geçireceğiz. Bugün bizlere göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ediyor. “ dedi.